NCF 2023 cdn_helper cdn_helper

NCF 2023 cdn_helper cdn_helper

NCF 2023

NOLA Chamber Fest 2023 was our largest festival to date with 200 students making up more than 35 ensembles participating including our first ever international ensemble participants. We kicked off our 2023 festival with a side-by-side Community Concert at the Marigny Opera House with our Community Partners. We also presented our 2022 Emerging Ensemble Division Winners Tallā Rouge in a Winners Residency with performances at the University of New Orleans and The Rink in Uptown New Orleans. We collaborated with five community partner organizations for our second annual Creativity Day including Palacios House of Arts, Crescent City String Academy, The Willow School, the Greater New Orleans Youth Orchestra and St. Katharine Drexel Prep. And we heard fantastic, diverse, and new repertoire through our online competition. 

We are so grateful to our guest artists including Chloe Swindler, Mia Rotondo, Aizuri Quartet and Akropolis Reed Quintet who made this year such a fantastic experience for the participants!

2023 COMPETITION RESULTS

JUNIOR DIVISION

1

Golden Magnolias Trio

2

Lake Forest Charter Strings Quartet

3

Le Dos Filles de Musica

BARBARA PHILLEO

HIGH SCHOOL DIVISION

1

2

Amiri & Yanaê

3

Ivory Quartet

Drs. Ranney & Emel Songu Mize and Jonathan McCall

Performing Artists Division

2

Shimmer Quartet

3

Onda Sonora

honorable mention

EF4 Quartet

New Orleans Friends of Music

Emerging Ensemble Division

2

Kourdisma String Quartet

COMMUNITY PARTNER ENSEMBLES

PALACIOS HOUSE OF ARTS

St. Katharine Drexel Prep

Crescent City String Academy

The Willow School

2023 GALLERY

Golden Magnolias Trio
1st Prize 

Evie Durham, violin
Fabiana Montenegro, cello
Quinn Heidelberg, piano
Raudol Palacios, coach

Lake Forest Charter Strings Quartet
2nd Prize 

Riley Bruton, violin
Gabrielle Egana, violin
Victoria Newport, viola
Nasya Jackson, cello
Regine J. Montes-Barrau, coach

Le Dos Filles de Musica
3rd Prize

Giuliana Paz , violin
Ava Catherine Jackson, cello
Elizabeth Cunha, coach 

LAMP Trio
1st Prize 

Lexi Jones, violin
Nia Morgan, viola
Param Mehta, cello
Lee Taylor, coach

Amiri & Yanaê
2nd Prize 

Amiri Hardy, violin
Yanaê Aguiar-Lawrence, piano
Dr. Hristo Birbochukov and Dr. Zorica Dimova, coaches 

Ivory Quartet
3rd Prize 

Kristen Harrell, violin
Jayla Connor, violin
Akayla Tuggles, viola
Gabrielle Causey, cello
Pedro Maia, coach 

PULSE
1st Prize 

Zachary Costello, soprano saxophone
Luke Haight, alto saxophone
Owen Robinson, tenor saxophone
Michael Ethier, baritone saxophone
Joseph Lulloff, coach 

Shimmer Quartet
2nd Prize 

Nozomi Murayama, violin
Theresa Katz, violin
Nicolette Sullivan-Cozza, viola
Miruna Eynon, cello
Melissa Reardon, coach 

Onda Sonora
3rd Prize 

Ben Brown, soprano saxophone
Zach Mathews, alto saxophone
Kevin Barton, tenor saxophone
Joshua Mithuen, baritone saxophone
Alexis Seah, coach 

EF4 Quartet
Honorable Mention 

Jonathan Hanna, trombone
Ethan Warren, trombone
Ethan Do, trombone
Dylan Halliday, bass trombone
Paul Compton, coach 

IGNIS
1st Prize 

Lisa Choi, flute
Nathaniel Wolff, oboe
Kyle Glasgow, clarinet
Molly Flanagan, horn
Christian Whitacre, bassoon 

Kourdisma String Quartet
2nd Prize 

Victoria Bramble, violin
Gioia Gedicks, violin
Daniel Guevara, viola
Megan Savage, cello 

PALACIOS HOUSE OF ARTS
Raudol Palacios, coach
QuiBeck Duo

Quinn Heidelberg, piano
Beck Heidelberg, piano 

THE CREW

Evelyn Durham, violin
Jory Stampley, violin 
Jeffery Stampley, II, cello
Aaron Segura, cello
Beck Heidelberg, piano

GOLDEN MAGNOLIAS

Evelyn Durham, violin
Fabiana Montenegro, cello
Quinn Heidelberg, piano 

St. Katharine Drexel Prep

Morgan Stewart, coach

5 Hidden Talents

Leah Bickham, flute
Meritha Alcide, clarinet
Cyan Hughes, clarinet
Ciara Shepard, clarinet
Aniyah Stewart, clarinet 

CRESCENT CITY STRING ACADEMY
Moises & Elizabeth Cunha, ensemble coaches
Le Tres Filles de Musica

Giuliana Paz, violin
Ava Catherine Jackson, cello
MacKenzie Thomas, cello 

The Willow School
Keith Hart, coach
The Willow H.S. Chamber Ensemble

Kevin Li, clarinet
Jack Li, clarinet
Jacob Abboud-Joffe, trumpet
Daniel Mahoney, trumpet
Noah Boudreaux, tuba 

Roadmap Quartet
1st Prize 

Zachary Tucker, soprano saxophone
Connor Cyrus, alto saxophone
Sheridan Mackey, tenor saxophone
Jackson Fussell, baritone saxophone
Johnny Salinas, coach